Hát erre a kérdésre nehéz egy mondatban válaszolni, hiszen sok minden függ attól, hogy mennyi pénzünk van, milyen az élethelyzetünk, van-e családunk, milyen állapotú házban, lakásban élünk, mik a hosszútávú céljaink. De azért néhány szempontot érdemes végiggondolni, mielőtt meghoznánk ezt a nagy horderejű kérdést.
Az új otthon vásárlása, pláne, ha új építésű házat szeretnénk venni, jelentős anyagi kiadással járhat, komoly, sok évig visszafizetendő hitellel, idegőrlő várakozással, hogy a kivitelező mikor és hogyan készül el az építkezéssel, mennyit emelkednek időközben az árak és még sorolhatnánk. A felújításnál szintén belefuthatunk masszív kiadásokba, hiszen a jelenlegi építőanyagárak, munkadíjak jelentősen növekedtek az elmúlt évek során. Nagyban függ attól is az ár, a kivitelezés időtartama, hogy pontosan mit és milyen módszerrel szeretnénk felújítani. Van, aki számára már egy tisztasági festés is felér egy felújítással, ami nyilván alacsonyabb költséggel és munkaidővel fog járni, mint egy komplex, mindenre kiterjedő felújítás, amiben a fűtésrendszert, a burkolatokat, nyílászárókat is cseréljük, felújítjuk.
Mit és hogyan érdemes felújítani egy meglévő háznál?
Szigetelés
Amennyiben nincs szigetelve a házunk, erre mindenképp érdemes költeni. Az épületek hőszigetelése látszólag pofonegyszerű történet, csak be kell csomagolni a házat, hogy csökkentsük a hőenergia távozását az épületből, illetve hogy a nyári hónapokban megakadályozzuk az otthonunk túlzott felmelegedését. De nem mindegy, hogy milyen anyagot használunk a szigeteléshez, mikor fogunk hozzá a munkálatokhoz és hogy melyik munkát kivel végeztetjük el. Más anyag kell a padlás szigeteléshez és más a homlokzat szigetelésekor.
Ha a felújítás során a tetőteret is be akarjuk építeni, akkor a szigetelés elengedhetetlen. Aki járt már rosszul szigetelt tetőtérben, tudja, hogy ez egy nélkülözhetetlen lépés. Viszont a tetőtér szigetelésnél van néhány olyan hiba, amit gyakran elkövetnek azok, akik nem szakemberként nyúlnak a tetőhöz. Az egyik legjellemzőbb szigetelési hiba, hogy nem a megfelelő rétegrenddel dolgoznak és nem a megfelelő vastagságú szigetelőanyag kerül a tetőbe. A rossz rétegrend (pl. nem megfelelő fólia választása, légrés hiánya stb.) miatt könnyen bevizesedhet, rohadhat a faszerkezet, megnedvesedhet a szigetelőanyag, amitől elveszíti hőszigetelő tulajdonságát. És ha nem tettünk be elegendő vastagságú szigetelőanyagot? A szigeteléshez használt szigetelőanyagok közös jellemzője, hogy minél vastagabbak, annál jobban szigetelnek. Vagyis önmagunk ellen dolgozunk, ha nem tesszük be a megfelelő, előírt vastagságot, hiszen a várt célt csak úgy érhetjük el, ha legalább 25 centi vastag anyagot helyezünk el a födémre. A tetőtér utólagos hőszigetelését a legcélszerűbb szakemberrel elvégeztetni és ha gyors, hatékony szigetelést választunk, a fújható szigeteléssel járunk a legjobban. A szakemberek előzetesen feltárják a gipszkarton mögötti területet, hogy hol milyen állapotban van a régi szigetelés. A befújógép segítségével gipszkarton vagy lambéria megbontása nélkül is gyors és tiszta munka végezhető a tetőtérben, nincs felesleges hulladék és felfordulás. Néhány lyukat fúrnak a gipszkartonba, lambériába, azokon keresztül juttatják be a szigetelőanyagot, majd gletteléssel, festéssel eltüntetik ezeket a nyomokat vagy pedis cserép feltolással kívülről végezhető a kivitelezés. A leírásból is látható, hogy a tetőtér utólagos hőszigetelését bármilyen időjárás esetén elvégezhetjük, ha nincs csapadék, hiszen nem kell lebontani a teljes külső héjazatot.
Milyen esetben érdemes kicserélni a nyílászárókat?
A nyílászárókat abban az esetben érdemes kicserélni, ha már elhasználódtak a régi fa (esetleg műanyag) nyílászáróink. A fa nyílászárók a nedvesség hatására meg tudnak vetemedni, ha nincsenek rendszeresen ápolva, mázolva, akkor szuvasodhatnak, korhadhatnak. Az üvegszerkezet is lehet elavult, sérült, érdemes javítani vagy cserélni. Viszont ha a nyílászárók még jók, ám a tömítés vagy a vasalat hibádzik, egy ablak-ajtófelújítással olcsóbban megússzuk a felújítást. A nyílászárók cseréjének ára függ az ablakok méretétől, az ablak fajtájától (nyíló-bukó stb.) az üvegszerkezet összetettségétől, a profil anyagától. A munkadíjat is érdemes aktuálisan lekérdezni, könnyen lehet, hogy egy amit ma leírunk, két hét múlva már érvénytelen lesz. A nyílászáró cseréjével (ha szakszerűen építették be), sok ezer forintnyi energiaárat spórolhatunk meg. Persze szükséges hozzá, hogy a szigetelés is rendben legyen és nem árt, ha a fűtéstechnika is korszerű, alacsony fogyasztású, viszont hatékony. A nyílászárókat 20-25 évente érdemes kicserélni vagy felülvizsgálni.
Hogyan tegyünk szert korszerű fűtéstechnikára?
A fűtéstechnika korszerűsítése megint egy olyan terület, amit érdemes belekomponálni a felújítási munkálatokba. Sok irányban lehet gondolkodni ezen a területen, például lecserélhetjük a konvektoros fűtési rendszerünket kondenzációs gázkazánra, amellyel fűtőtestekben, esetleg padlófűtésben tartjuk melegen a keringetett hőátadó folyadékot, gondolkozhatunk hőszivattyúban (a fűtés hatékonyságához erősen javasolt a padlófűtést, falfűtés, esetleg nagyméretű radiátorok alkalmazása, mivel alacsonyabb hőfokra tudja felmelegíteni a fűtésrendszert, mint egy gázkazán). A hőszivattyút működtethetjük H-tarifáról, így nem lesz annyira drága az elektromos fűtésünk. A fűtés-hűtéstechnika egyik hatékony eszköze a fan-coil (hűtő-fűtő, klímaradiátor-szerű eszközök), amit szintén működtethetünk hőszivattyúról. Pár éve még a napelemes rendszerről üzemeltetett elektromos fűtés számított a legokosabb korszerűsítésnek, ám amióta nem minden területen lehet csatlakoztatni a házi napelemes rendszert az elektromos hálózathoz (illetve az elszámolás átalakul szaldósról havi szaldósra vagy bruttó elszámolásra), már nem éri meg. A fűtésrendszerek anyagára folyamatosan nő (elsősorban a réz miatt), érdemes aktuális árajánlatot kérni.
Burkolás, festés
Sokszor úgy érezzük, a házfelújítás legkomolyabb részével már kész is vagyunk, amint az építészeti, gépészeti, villanyszerelési munkafolyamatok lezárulnak. Pedig akkor még hátravan a festés, burkolás, ezeknek a munkadíja igen magasra tud rúgni (elsősorban a hidegburkolásé vagy a rosszabb állapotban lévő falak glettelése, festése). Érdemes ezekkel a munkafolyamatokkal is előre tervezni. És akkor ott van még a térkövezés, kertrendezés stb., amire újabb súlyos milliókat költhetünk. Ahogy mondani szokás: határ a csillagos ég.
Villanyszerelés
A vezetékek, szerelvények cseréje, felújítása újabb jelentős kiadás lehet, főleg, ha vésni kell a falakat, új rendszert szeretnénk kialakítani, vagy bővítjük a teljesítményt. Azonban egy elavult elektromos rendszer gyulladás- és balesetveszélyes lehet, vagyis érdemes és kell is áldozni.