A test és a lélek kapcsolata hatással van a pszichés állapotra. Ha betegek vagyunk, az lelkiállapotunkon is megmutatkozik, és mindez fordítva szintén igaz. Amikor az oly kényes lelki egyensúly felborul, akkor gyengül az immunrendszer, és hajlamosak vagyunk könnyebben megbetegedni. Természetesen figyelmet érdemel a szinte népbetegségnek számító pszichoszomatikus panaszok is. Cikkünkben elsősorban ez utóbbiaknak járunk most utána.
A stressz megbetegíthet?
A stressz nemcsak a mikrotápanyagokat használja fel fokozott mértékben a szervezetből, hanem konkrét testi panaszok megjelenését is maga után hozhatja. Az időnkénti adrenalin-löket segít abban, hogy sikerüljön megfelelni például egy vizsgán vagy állásinterjún. Ha azonban a feszültség a mindennapok részévé válik, annak a testi folyamatok is kárát látják. A test és lélek kapcsolata nem függetleníthető egymástól. A vizsgálatokkal nem alátámasztható tünetek esetén legalább a negatív leletnek örülhetünk, viszont ettől még nem oldódik meg például az állandó fejfájás problémája.
Akár gyógyszeres kezelés is szükséges lehet!
Hazánkban sajnos még mindig cikinek számít pszichológushoz vagy pszichiáterhez fordulni. Míg az elsőnél a célirányos beszélgetéseken van a hangsúly, addig a pszichiátriai segítség már inkább akkor válik szükségessé, ha akár gyógyszeres kezelés is ajánlott lehet az életminőség javításához. Fontos tisztázni, hogy a nyugtató szedése, vagy a feszültségoldók és antidepresszánsok nem jelentik azt, hogy valami komoly gond van a fejedben. A megélt traumák, az állandó stressz egyaránt nyomot hagynak az emberen. Ismeretes a stresszhatás következtében történő korai őszülés. Ez legyen azonban a legkevesebb gond. Amint azonban a lélek sérül, szenved, azt a testi folyamatok, a szervek és szervrendszerek működése is megérezheti.
Életmódváltás a jobb életminőség jegyében
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a test és a lélek kapcsolata szükségessé teszi az öngondoskodást, az „énidő” mindennapokba iktatását. Legalább olyan lényeges ez, mint az egészséges táplálkozás, a minőségi étrend-kiegészítők szedése, és a rendszeres testmozgás. Ez utóbbi a stressz oldásához is hozzájárul, feltéve, hogy örömöd leled a mozgásban, és nem egyfajta újabb kipipálandó feladatot látsz benne.