A klímaváltozás és fenntarthatóság témaköre minden korábbinál gyakrabban emlegetett napjainkban. A világméretű konferenciák, a helyi tiltakozások és a fejlett országok jogszabályai ellenére is azt érezhetjük, hogy tulajdonképpen saját vesztünkbe rohanunk. Az elmúlt nyár is tökéletes mintapéldája volt annak, hogy miként pusztítjuk bolygónkat, és a természet hogyan vág vissza az emberiség hibáiért.
Klímaváltozás és fenntarthatóság: a szélsőséges időjárási anomáliák hazánkat sem kerülik el
A hurrikánokról és az elképesztő méreteket öltő erdőtüzekről szeretjük azt hinni, hogy csak otthonunktól távol fordulhatnak elő. Elég azonban csak körülnézni a hazánkban történtek kapcsán, és láthatjuk, hogy a semmiből lecsapó villámárvizek, az áradások és a szélsőséges időjárás miként nehezíti meg az életet. A 40 fok ma már nem rémálom, hanem a valóság. A szeptemberi hőség és a vele járó egészségügyi problémák szintén arra hívják fel a figyelmet, hogy a klímaváltozás bizony drasztikus módon érinti hazánkat is.
Ésszerűtlen döntések, egyre fogyó természeti értékek
Tény ugyanakkor, hogy a döntéshozói székekben ülők még mindig nem veszik elég komolyan a dolgot. A klímaváltozás és a fenntarthatóság kéz a kézben járnak, és az utóbbi megvalósítása nélkül a természet előbb vagy utóbb utat tör magának, méghozzá az emberiség kárára. A megújuló energiaforrások alkalmazása már évtizedek óta téma, csakúgy, mint az elektromos autók kínálta lehetőségek. Amennyire szépen hangzanak azonban ezek a témák, legalább annyi hátulütővel is rendelkeznek. Gondoljunk csak a Magyarországon gombamód szaporodó akkumulátor gyárakra és az ezek kiszolgálását célzó üzemekre. A tiszta víz, levegő és az energiatakarékosság kevésbé számítanak szempontnak, pedig ezek lennének az útlevelek az élhető jövő irányába.
A klímaváltozás és a fenntarthatóság két egymással szemben rohanó vonat, és a végeredményt senki nem tudja megjósolni. A pandémia időszakában úgy hittük, talán valami változni fog, és felébrednek a megfelelő jogkörrel rendelkezők. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy ma is feleslegesen van tele az ég repülőgépekkel, az üzemanyagot az egyre magasabb áron is megvásároljuk, a fenntartható fejlődés pedig a legtöbbeknek még mindig csak egy szépen csengő kifejezés, s a mögöttes tartalom kevésbé érdekes akkor, ha anyagiakat kellene ráfordítani.