Válság és infláció- a kettő nem törvényszerűen jár együtt, de napjainkban a közgazdaságtan tankönyvek mintapéldáival találkozhatunk – sajnos a való életben. A válság kicsit olyan, mint az egészségügy összeomlása. A pandémia idején gyakran hallhattunk róla, ám nincs egy tényleges pont, amikortól elmondható, hogy összeomlott az egészségügy. A rendszerszintű problémák és az ellátással kapcsolatos egyre megdöbbentőbb helyzetek inkább hívják fel a figyelmet arra, hogy valami nagyon nincs rendben. Hasonló a helyzet a válság és az infláció összefüggéseiben.
Még mindig drága boltba járni
Bár az államadósság, az infláció, a gazdasági növekedés üteme pontos számokban mérhető, viszont az már más kérdés, hogy a lakosság ebből mit tapasztal. Az inflációnál jelentősen nagyobb mértékű az élelmiszer-infláció, ez pedig alapvetően nyomja rá bélyegét a megélhetés színvonalára. Bár aktuálisan már látható a verseny a nagyobb üzletláncok között, és ennek egyértelmű nyertesei a vásárlók, de még mindig azt érezhetjük a kasszánál, hogy abszurd összegek vándorolnak ki a pénztárcából.
Nyugdíjból sem egyszerű megélni
A válság és infláció összefüggéseiben a munkabérek reálértékének csökkenése is figyelmet érdemel. A nyugdíjasok nagy részének már most is gondot jelent a rendelkezésre álló összeg beosztása, a téli fűtési szezon idején pedig fokozottan igaz lesz ez. Még a közel 200 ezer forintos nyugdíjat kapók is kétszer meggondolják, hogy mire költenek. Nem ritka, hogy az egészség látja kárát a takarékoskodásnak. A korosztályban fokozottan jellemző az egészségmegőrzése költött összeg növekedése, a gyógyszerek és étrend-kiegészítők iránti igény. Ha itt nem kívánnak spórolni az érintettek, akkor az étkezésen biztosan megteszik azt.
Válság és infláció: egyre csökken a magyarok megtakarítása
A kormány által év végére ígért egyszámjegyű inflációval kapcsolatban a szakembereknek komoly kétségeik vannak, de láttunk már meglepetéseket, és a remény hal meg utoljára. Az ingatlanpiacon sem fényes a helyzet, a hitelfelvételek és az adásvételek száma nagymértékben visszaesett. Vannak, akik tartalékolnak és felkészülnek a váratlan helyzetekre, mások örülnek, ha hónapról hónapra sikerül megélni. A rendelkezésre álló információk szerint a lakosság jelentős részének nincsen semmilyen megtakarítása, vagy ami akad, az egy-két hónap erejéig lenne elég csupán egy esetleges állásvesztés alkalmával.