A pszichoszomatikus betegségek gyógyítása elsősorban a kiváltó okoknál fogva lehetséges. Ahhoz, hogy megértsük ezeket az igen változatos és sajnos az életminőséget jelentősen rontó tüneteket, érdemes tudni, mit jelent maga a pszichoszomatikus megbetegedés. Arról van szó, hogy a páciensek pszichés állapota váltja ki a testi tüneteket. Erre tökéletes példa, amikor a beteg folyamatos fejfájásról, szédülésről panaszkodik, de a képalkotó vizsgálatok semmilyen testi okot nem fedeznek fel azok hátterében.
Az adrenalin káros is lehet!
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a pszichoszomatikus betegségek főként szorongás, feldolgozatlan traumák és rendszeresen jelen levő stresszfaktorok hatására alakulnak ki. A testi tünetek valódinak bizonyulnak, viszont a háttérben lelki tényezők állnak. Vannak személyiségtípusok, amelyek kifejezetten hajlamosítanak például a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulására. A szervezetben állandóan jelen levő adrenalin a szívre és a vérnyomásra is negatív hatást gyakorol.
A függőségek melegágya
Hasonló a helyzet a gyermekkorban megéltekkel, a feldolgozatlan élményekkel, és az érzelmek megélésére való képtelenséggel. Az így kialakult ördögi kört sokan alkoholfogyasztással, dohányzással és egyéb függőségekkel igyekeznek oldani. Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy ez biztosan zsákutca a pszichoszomatikus betegségek gyógyítása kapcsán.
Irány a pszichiáter!
A kezelőorvos rendszerint kivizsgálások sora után, szinte kizárásos alapon jut arra a diagnózisra, hogy a testi tüneteket egyértelműen lelki tényezők indukálják. A cél ilyenkor nem más, mint a pszichére fókuszálni. Gyakran nem elegendő a pszichológus, és pszichiáter segítségét érdemes kérni, aki a megfelelő készítményeket is kiírhatja. A nyugtató, a feszültségoldó és az antidepresszáns nem ördögtől való gyógyszerek. Ugyan kétségtelen, hogy hozzászokást okoznak, de egyúttal a pszichoszomatikus betegségek gyógyítása felé kezdő lépésként ismerhetők el.
Az oly kényes lelki egyensúly megteremtésében a feszültség oldásának és az önismeretnek kiemelt szerep jut. Ezek nélkül aligha sikerülhet önerőből megoldani a helyzetet. Fontos felismerni, hogy mikor kell segítséget kérni. A depresszió nem csupán rosszkedv. A pánikbetegség akár a teljes életteret képes beszűkíteni, és a legtöbbször gyógyszeres kezeléssel indulhat el a páciens a gyógyulás és a teljes élet felé vezető úton.